Wielu ludzi zastanawia się jak to możliwe, że firma kurierska tak szybko przewozi przesyłki na różne odległości. Firma kurierska jest to firma logistyczna, która składa się z wielu oddziałów w których zatrudnieni są kurierzy z danego regionu.
Duże firmy kurierskie świadczą usługi kurierskie zarówno w kraju, jak i na świecie. Aby przesyłki mogły być wysłane za granice firma to musi posiadać swoje punkty w danych miejscach.

Jak wygląda droga paczki?

Zaletą korzystania z usług firm kurierskich jest szybkie dotarcie paczki do odbiorcy. Aby tak się stało nadawca musi zlecić odbiór paczki wybranej firmie.
W zleceniu należy podać wagę paczki, jej wymiary oraz adres nadawcy i odbiorcy wraz z niezbędnymi danymi kontaktowymi. Dzięki podanym informacjom generowany jest list przewozowy, który zawiera kod QR lub kod kreskowy. Taki kod umożliwia weryfikację paczki przez automat sortujący i urządzenie mobilne z jakiego korzysta kurier.
Oddział firmy, który otrzymał zlecenie wybiera kuriera z konkretnego regionu, który odbiera paczkę i przewozi ją do odpowiedniego oddziału.
Pracownicy pracujący w magazynie firmy sortują i pakują paczki na auta wahadłowe, które wieczorem przywożą paczki z oddziałów firm do głównej sortowni. W sortowni specjalne urządzenia skanujące układy paczek, które umożliwiają ich umieszczenie na samochodzie frachtowym, który rano zawiezie paczki do oddziału doręczającego.
W ten sposób paczka nadana zostaje jednego dnia, a już drugiego dnia jest w oddziale doręczającym z którego odbiera ją kurier i doręcza pod wskazany adres.

Jak otworzyć firmę kurierską i czy to się opłaca?

Aby otworzyć firmę kurierską trzeba zarejestrować działalność gospodarczą. Następnie znaleźć trzeba przewoźników i podpisać z nim umowy na świadczenia usług przewozowych. Możemy także zatrudnić pracowników i zakupić swoje busy do rozwożenia przesyłek.
Zanim założymy firmę kurierską należy sprawdzić konkurencje na rynku oraz sporządzić biznesplan w którym uwzględnione będą koszty transportu, poziom ryzyka, wysokość wynagrodzeń dla pracowników oraz przewidywany zyski.